PARODONTOLOGIJA
III. KIRURŠKO ZDRAVLJENJE PARODONTALNE BOLEZNI
Operativni poseg se opravi v lokalni anesteziji; pri posegu se odlušči dlesen, razkrije korenine prizadetih zob ter odstrani nekrotičen koreninski cement, zgladi korenino in odstrani spremenjeno vnetno tkivo. Pri tem se ustrezno preoblikuje čeljustno kost, dlesen postavi v ustrezen položaj in zašije.
Napredovala izguba čeljustne kosti pri parodontalni bolezni prizadene tudi koreninska razcepišča kočnikov in ličnikov. Prizadetost koreninskega razcepišča je mogoče pravilno oceniti šele med operativnim posegom. Večkoreninske zobe, ki imajo zaradi napredovale parodontalne bolezni prizadeta koreninska razcepišča, se lahko med reženjsko operacijo ustrezno preoblikuje (odstrani se eno ali več korenin, oddeli korenine med seboj) in s tem ustvari boljše razmere za izvajanje ustne higiene. S tem se izboljša tudi prognoza zoba.
To so postopki, ki biokemično (z različnimi bioaktivnimi beljakovinami, s katerimi spodbujamo nastanek kosti in cementa) in/ali mehansko (z uporabo membran, ki mehansko vodijo celice pozobnice) spodbudijo regeneracijo obzobnih tkiv in s tem nadomestijo izgubljeno ali poškodovano tkivo.
Parodontalno kirurški poseg podaljšanja klinične krone se naredi okoli zoba, na katerem je prisotna razgradnja zaradi zobne gnilobe, zloma zobne krone ali že obstoječe meje obrušenih zob, ki sega pod rob dlesni. Drugi razlogi, ki utemeljujejo postopke podaljšanja klinične krone, so razrast dlesni, ki prekrije krono zoba (hipertrofija dlesni) in nezadostna višina zobne krone, predvsem pred protetično oskrbo zoba.
Kirurški postopek odstranitve dlesni je utemeljen pri razrastu dlesni, ki prekrije krono zoba. Reženjska operacija z odbrušenjem in preoblikovanjem zobiščnega odrastka čeljustne kosti Z operacijo se dvigne dlesen in razkrije mesto razgradnje, zloma ali meje že obrušenega zoba. Pogosto je potrebno pri tem odbrusiti in preoblikovati del čeljustne kosti ob zobu in delno ob sosednjih zobeh. S tem se določi potek roba dlesni po operaciji in omogoči nadaljnje postopke dograditve zoba.
VI. MUKOGINGIVALNA/PARODONTALNO PLASTIČNA KIRURGIJA Kirurški postopki, s katerimi ustvarimo boljše okolje obzobnih tkiv in izboljšamo videz. Operativni posegi:
a) pri nasmehu, kjer pacient pokaže dlesen v višini več kot 4 mm in so krone zob kratke (t.i. gummy smile). S tem posegom se ustvari harmonijo med robom dlesni in linijo smeha;
b) pri močni obrabi zobnih kron vidnih zob
* Parodontalno kirurški poseg povečanja širine dlesni se naredi okrog zoba, kjer je pas priraščene dlesni zelo ozek ali ga sploh ni in je prisotna pomična ustna sluznica. Med operacijo pripravimo ležišče za presadek dlesni tako, da premaknemo vrhnjico ustne sluznice proti ustnemu preddvoru in presadek iz neba prišijemo na pripravljeno mesto. S tem posegom se preventivno razširi pas priraščene dlesni.
Prekrivanje razgaljene korenine ne utrjuje zoba; s posegom se prepreči nastanek zobne gnilobe, zmanjšuje občutljivost zobnih vratov in izboljša videz. |